مهندس هاشمی

دفتر مشق روزهای زندگی

دفتر مشق روزهای زندگی

مهندس هاشمی

- بسم الله الرحمن الرحیم
- دفتر مشق روزهای زندگـی
- مهندس سید ابوالفضل هاشمی
- شروع بلاگری از 18 آبان 1391 پنج شنبه

آخرین نظرات
مدت های زیادی است که به مانند دیگر مشکلات کشور، مسئله حضور اتباع افغانستانی حل نشده باقی مانده است و هیچ رئیس جمهوری، چه راستی و چه چپی و چه جریان انحرافی کاری به آن ندارند. هر دولتی که می آید به این موضوع و تبعات فرهنگی و اجتماعی آن کاری ندارد و حتی صریحا نیز از آن حمایت می کنند. اخیرا نیز رسانه های نزدیک به یک جریان خاص فکری همچون تسنیم و رجانیوز و خبرگزاری فارس اقدام به تولید انواع محتواهای گوناگون برای فرهنگ سازی حضور دائمی اتباع افغان در ایران کرده و می کنند. این همه در حالی است که سوالات و انتقادات زیادی نسبت به این تصمیم وجود دارد که به هیچ یک از آنها پاسخ داده نشده است. رسانه های جریان های سیاسی ترجیح می دهند حرف های خود را ابتدا از طریق رسانه هایشان مطرح کنند و پس از اینکه با بازخورد مثبتی از سوی مردم مواجه شد و درصد بالایی از مردم نظرشان مطابق نظر آنها شد، شخصیت هایشان را به میدان بفرستند تا همان نظرات را صریحا بیان کنند. لذا هر وقت رسانه های یک جریان فکری، روی یک موضوع دست گذاشتند منتظر باشید که شخصیت های و افراد آن جریان، آن موضوع را صریحا بیان کنند و به شعارهای خویش تبدیل سازند. این یک راهبرد رسانه ای است که در اکثر کشورهای دنیا دنبال می شود و در کشور ما که کم و بیش از مدل های نظام سرمایه داری غربی دنبال می کند نیز دنبال می شود. اینها همه در حالی اتفاق می افتد که هیچ یک از شخصیت های سیاسی این جریان ها حاضر نیستند در بین مردم این حرف ها و دلایل پشت پرده آن را مطرح سازند و به سوالات و انتقادات پژوهشگران پاسخ دهند.
Image
در این مقاله سعی کرده ام برخی از موارد و مسائلی که در باب حضور چشمگیر اتباع افغانی در کشورمان می باشد را بیان نمایم:

۱- بنا به منابع رسمی حدود ۲ میلیون مهاجر مجاز افغان در کشور داریم. طبق برخی آمارگیری ها حداقل سه برابر آمار مهاجران افغان، غیر مجاز وارد کشور شده اند. یعنی به جرئت می توان گفت بین ۶ الی ۱۰ میلیون افغان در کشور داریم.

۲- از دوستان خواننده می خواهم تبعات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی حضور اتباع بیگانه افغانی در ایران را بررسی نمایید و سپس به اظهار نظر بپردازند. هم اکنون شهرداری تهران ۳۰ هزار خدمه دارد که همه شان غیر مجاز وارد کشور شده اند. به طوری که جا واسه پسر ایرانی که بخواهد به عنوان رفتگری در شهرداری مشغول بکار شود نیست. چون افغانی ها مشغله کمتری برای کارفرماها دارند و نیازی به بیمه ندارند. همچنین ۹۰ درصد کارگران پروژه مسکن مهر در دولت قبلی را اتباع افغانی کار می کردند و مثل همیشه کارگر ایرانی که مطالبه اقتصادی بالاتری از اتباع بیگانه افغانی دارد مظلوم واقع شده است. هم اکنون در مشهد حدود ۷۵ درصد کارگران مشهدی ایرانی بیکار هستند چون در عوض آنها اتباع افغانی شاغل شده اند.

۳- اکثریت مذهب اتباع افغانی اهل سنت است و رشد جمعیت ۸ درصدی در کشور ما دارند. در حالی که رشد جمعیت ایرانیان الان ۱٫۵ است و زیر حد جایگزینی است. یکی از دلایل رشد جمعیت پایین ایرانی بیکار بودن جوانان ایرانی و ازدواج در سنین بالا و عدم توانایی تامین هزینه های فرزند است. از طرفی رشد جمعیت افغانی ها، بافت اجتماعی و فرهنگی ایران را بر هم می زند که این خلاف قانون اساسی است. لطفا در اینباره مواضع خود را اعلام کنید که اگر اکثریت شیعی کشور ما به خاطر سیاست های غلط نظام و تحریریه های سایت های حمایت کننده بهم ریزد چه بر سر جامعه خواهد آمد. فراموش نکردیم که چندی پیش در ماه محرم و صفر، جمعی از افاغنه مراسم عروسی را برگزار کرده بودند و مشغول بزن برقص بودند. که با خشم ایرانی ها و برخورد پلیس مواجه شدند.

۴- لطفا توجه داشته باشید که هیچ کشوری در دنیا به شکل فعلی، پذیرای مهاجرین نیست. هم اکنون دولت افغانستان تشکیل شده است و اتباع افغانی باید به کشور خودشان برگردند. جنگ تمام شده است و حضور انها در ایران توهین و تبعیض علیه ایرانیان است.

۵- اگر یک ایرانی به عراق یا افغانستان یا ترکیه برود حداقل شش ماه در بدترین شرایط زندانی می شود ولی در ایران اتباع افغانی دستگیر می شوند و سوار اتوبوس می شوند و مجدد بر می گردند. به همین دلیل است که سالیانه ۵۰۰ هزار افغانی دستگیر می شوند ولی مجدد برمی گردند. لذا باید برخورد سختگیرانه به خرج داد و حتی لازم است خشونت نیز به خرج داد.

۶- مقادیر زیادی از ثروت ملی صرف اتباع افغانی در کشور ما می شود. این پول ها می تواند برای ایرانیان باشد. چه بسیار از جوانانی که به خاطر بیکاری و عدم وام و پول بیکار مانده اند، معتاد شده اند، به زورگیری و دزدی روی آورده اند. لذا توجه داشته باشید که حمایت شما و عدم موضع گیری در قبال حضور اتباع افغانی، ما را در گناه ویرانی کشور و جامعه ایرانی و نابودی جوانان ایرانی سهیم می کند. برایم سوال است که حامیان حضور اتباع غیرمجاز افغانی چه جوابی در محضر خدا دارند؟ بنا به اخبار رسمی تقریبا همه هزینه های حضور اتباع غیرمجاز افغانی از جیب دولت ایران می رود و کمک سازمان ملل در برابر هزینه های سنگین اقامت آنها در ایران بسیار ناچیز است. به عنوان نمونه هزینه آموزش و پرورش برای تحصیل اتباع افغانی: سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان می شود ولی کمک سازمان ملل: تنها ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان! می گردد و وقتی گفته می شود که اتباع افغان، هزینه انجام شده را بپردازند با مظلوم نمایی در اخبار و شبکه های اجتماعی مواجه هستیم. 

۷- امروز شرایط زندگی برای اتباع افغانی بهتر از جوانان ایرانی است. آنها سربازی نمی روند و خبری از قوانین محدود کننده ندارند. علارغم تاکید قانون اساسی برای تحصیل رایگان مردم ایرانی تا مقطع دانشگاه، امروز در مدارس حتی از دانش آموزان ابتدایی و راهنمایی نیز پول می گیرند ولی با این وجود سالیانه ۵۰۰۰ افغانی و خارجی بورسیه می شوند تنها به این دلیل که این موضوع در برنامه پنجم و ششم توسعه قید شده است!!! جوانان افغانی براحتی با دختران و زنان ایرانی ازدواج می کنند و وقتی مدتی از عشق و صفایشان گذشت براحتی به کشور خودشان بر می گردند و هزینه زن و بچه های آنها را می بایست دولت جمهوری اسلامی با مالیات گیری سنگین از مردم و فروش ذخایر نفتی و معادن طبیعی اش بپردازد بدون آنکه دولت افغانستان، کوچکترین مسئولیتی در قبال پیامدهای حضور اتباعش در ایران را بپذیرد.

۸- در کرمان ۵۰ درصد جرائم به اتباع افغانی بر می گردد. حضور اتباع افغانی نه تنها باعث جرم و جنایت در کشور ما شده است بلکه فرزندان نامشروع و بی هویت حاصل ازدواج با زنان ایرانی، گریبان کشور را گرفته است. جالب اینکه دولت افغانستان از کمترین همکاری برای کاهش معضل حضور افغانی ها در ایران امتاع می ورزد. مسئولین کشور ما نیز می گویند ما با سازمان ملل قرارداد داریم. حالا سوال این است که چرا سازمان ملل برای مهاجرین ایرانی که به استرالیا و اروپا و ترکیه و آمریکا می خواهند مهاجرت کنند دلسوزی نمی کند؟ چرا باید دختر ایرانی در زندان های استرالیا تجاوز شود و بسیاری از جوانان ایرانی در زندان های وحشتناک آنجا خودکشی کنند؟ آیا این است نتیجه تحمل ۱۰ میلیون افغانی مجاز و غیر مجاز در کشور ما؟ آیا نباید با مردم ما که سالها از مهاجرین افغان پذیرایی کرده اند در کشورهای دیگر بهخوبی استقبال شود؟ چرا سازمان ملل در این مورد دخالت نمی کند؟

۹- سازمان ملل مجری بین المللی سیاست های فراماسونری است. سیاست های حمایت آمیز سازمان ملل در حمایت از اتباع افغانی ساکن ایران و از سوی دیگر حمایت های معنا دار رسانه های روشنفکر مثل بی بی سی و سایت های غربگرای فارسی زبان به خوبی نشان می دهد که ما با یک مسئله ساده مواجه نیستیم بلکه یک پروژه محرمانه در پس پرده جریان دارد. غافل تر اینکه دوستان انقلابی این ها را هنوز درک نکرده اند و متوجه فریبی که دارند می خورند نیستند! آیا برایتان سوال ایجاد نشده که چرا با اینکه زبان مردم ازبک نیز فارسی است ولی سایت بی بی سی فارسی بخش اخبار افغانستان را در کنار ایران قرار داده است؟ پاسخ سوال این است که طبق طرح خاور میانه بزرگ بخش مرکزی و شرقی ایران باید به افغانستان پیوند بخورد و «ایران» جدید اینگونه تعریف می شود. از سوی یگر بخش غرب ایران به ترکستان و کردستان و لرستان بزرگ تقسیم می شود.

10- هر چند به باور برخی کارشناسان نادان و فریبکار که مزدور رسانه ها هستند تا مردم را با اطلاعات و گزاره های غلط شان فریب دهند اشتغال کارگر افغانی موجب رونق تولید می شود ولی واقعیت این است که تمام نقدینگی ناشی از اشتغال کارگر افغانی به کشور افغانستان سرازیر می شود. نقدینگی ای که می توانست به کارگر ایرانی برسد تا باعث رونق خرید ملک و خرید کالاهای ایرانی و رونق بازار کشورمان گردد پولشویی شده و در قالب سرویس طلا و گردنبند به افغانستان ارسال می گردد و از سویی کارگر ایرانی و بسیاری از جوانان ایرانی بیکار می مانند و به بزهکاری و خلاف و گناه روی می آورند. 

11- هم اکنون در بسیاری از شهرستان های کشور،کشاورزان، زمین کشاورزی خود را به یک تبعه افغانی داده و به جای یک اشتغال یک جوان ایرانی، افغانی ها را صاحب تجربه در کشاورزی و خرید و فروش نموده است و خودش به کلی از کار کنار کشیده است. از این موارد در باغ های شمال کشور به کرات مشاهده می شود. این مسئله باعث نبود فرصت لازم برای جوان ایرانی برای کسب تجربه و وجود رقیبی ارزان تر برای کار و تولید به شمار می رود.

12. شهرستان های حاشیه ای شهر تهران مثل دهات ها (مثل قلعه نو در حد فاصل قرچک و شهر ری در جاده ورامین) پر از خانواده های افغانی شده است. مسئولین دولتی ابتدا عنوان می کردند که در افغانستان جنگ شده است ولی حالا که جنگ و درگیری تمام شده است به جای آنکه آنها را به کشورشان برگردانند خدمات مختلف برای ماندن آنها در نظر گرفته اند. خدماتی همچون تحصیل بدون نیاز به مجوز اقامت، بورسیه تحصیلی در دانشگاه های کشور، بیمه سلامت و ... .

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
همچنین برخی رسانه ها که رویکرد غیر مردمی خود را در پشت مطالب فان و تفریحی پنهان کرده اند بدون توجه به تاثیرات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی حضور چشمگیر اتباع افغانی بر وضعیت جامعه ایرانی از حضور آنها حمایت می کنند و چشم شان را بر روی مشکلات موجود می بندند. این دسته از سایت ها حتی حاضر نیستند نظرات مخالف کاربران را منتشر کنند. به عنوان نمونه، بنده نظر زیر را در زیر مطلب جام جم در آدرس زیر ارسال کردم که تایید نشد و نمایش داده نشد.

مطلب جام جم در حمایت از اشتغال افسار گسیخته اتباع افغانی: http://jamejamonline.ir/online/2111187913243800550  
در زیر، نظر منتقدانه من به این مطلب را مطالعه می کنید که از سوی دست اندرکاران سایت جم جم نمایش داده نشد:

1- حضور افاغنه در کشور ما تبعات اجتماعی و فرهنگی زیادی برای جامعه ایرانی دارد که از هر جهت که بررسی کنید می بینید که تبعات دراز مدت آن به ضرر امنیت ملی و بافت دینی جامعه تمام خواهد شد. لذا نگاه اقتصادی به این مسئله خیانت به کشور است و کسانی که از حضور افاغنه در کشور حمایت می کنند فقط مسئله مالی آن را در نظر می گیرند و قدرت فهم و درک مسائل دیگر را ندارند یا چشم شان را بر روی آن بسته اند و به صرف کسب پول بیشتر، حاضرند آینده جامعه ایرانی را دستخوش نابودی سازند. متاسفانه چنین سیاستی در حوزه زنان نیز دیده می شود و کارفرمایان ایرانی برای کسب سود بیشتر و پرداختی کمتر از استخدام مردان متاهل و پسران جوان خودداری ورزیده و در عوض زنان و دختران را شاغل می کنند. حمایت و بازگو کردن نظرات و آرا این افراد خیانت به کشور است که توسط رسانه های غربگرا که دغدغه مردمی ندارند بازگو می گردد.

2- تابحال هیچگاه نخواسته ایم که نیازهای کشورمان را با توان داخلی حل و فصل سازیم. مثلا با اینکه این همه مخترع و دانشمند داریم ولی باز می خواهیم همه چیز را از خارج وارد کنیم. این موضوع به نیروی کار هم رسیده است. دولت در طی این سی و اندی سال چقدر تمرکز بر نیروی کار ایرانی کرده است؟ آیا نیروی کار خارجی همیشه در دسترس است؟ نسل های جدید افاغنه دیگر حاضر نیستند مثل پدرانشان تن به کار بدهند و به مغازه داری روی آورده اند. سیاست کشور برای 50 سال آینده چطور خواهد بود؟ آیا آن موقع می خواهید از کشورهای آفریقایی نیروی کار وارد کنید؟ این را حل شماست؟؟؟؟

3- جوان ایرانی و نیروی کار ایرانی دغدغه کشور دارد، دغدغه ازد.واج و خانواده و تشکیل مسکن دارد. او حداقل 2 سال از عمرش را در سربازی برای امنیت از دست داده است. در کشور مادری اش بزرگ شده است. ولی افغانی ها در کشورشان امنیت نداشتند، آب و گاز و برق و تلفن هم در بسیاری از شهرهایشان ندارند، غیر قانونی به ایران آمده اند و طبیعی است که حاضرند حقوق وزارت کار را بگیرند و دو سه برابر ایرانی ها کار کنند. ولی کارفرمایان ما می خواهند حقوق اندک بدهند و از کارگر ایرانی مثل افغانی کار بکشند. طبیعی است که منطقی نیست. حقوق کارگر ایرانی باید حداقل 5 الی 10 برابر افغانی باشد.

4- الآن بخش عمده ای از کارگران ایرانی بیکار هستند چون افغانی ها در زمینه های مختلف وارد شده اند. وقتی نیروی کار افغانی باشد، کارفرمای ایرانی علاقه ای به نیروی کار ایرانی ندارد. بارها شده که جوانان ایرانی می خواسته اند به کاری بروند ولی چون کارفرمای ایرانی نیروی کار افغانی داشته او را استخدام نکرده است.

5- مشکل کمبود کارگر را می توان به راه اندازی یک سیستم جامع بیکاری و ثبت نام همه نیروی کار کشور در تمام نقاط و استان ها و شهرها حل کرد. به گونه ای که هرجا نیاز به نیروی کار بود از شهرهای دیگر اعزام شوند و پس از پایان پروژه به پروژه دیگر در شهری دیگر بروند. ضمن اینکه باید حقوق و مزایای کارگر ایرانی از زمین تا آسمان با افغانی ها تفاوت داشته باشد چون او یک ایرانی است، 2 سال سربازی رفته است، و به کشورش تعهد دارد. ولی افغانی ها شرایط شان از زمین تا آسمان با ما فرق دارد.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
چرا سازمان ملل از مهاجرین ایرانی حمایت نمی کند؟   
امروز سطح درآمد کارگر ایرانی به شدت افت کرده است که حتی کارگر افغانی نیز حاضر نیست با حقوق رسمی وزارت کار کند. اگر بررسی کنید اکثر کارگران افغانی از حقوق بالای 2 میلیون تومان برخوردارند. با این وجود این افراد آزادانه در کشور ما می چرخند و بخش زیادی از مشاغل موجود در بازارها، اقتصاد، ساخت و ساز، خدمات و ... را گرفته اند بدون آنکه محدودیت های پیش روی کارگر ایرانی را داشته باشند. افغانی ها عمدتا بدون مجوز بدون آنکه دغدغه سربازی داشته باشند مشغول کار هستند و نیروی انتظامی و دستگاه های مسئول، در قبال آنها هیچ واکنشی نشان نمی دهند ولی اگر کارگر جوان ایرانی به سربازی نرود از جانب نیروی انتظامی تحت تعقیب قرار می گیرد. تصویر زیر از بازار تهران گرفته شده است که بخوبی سیاست غیردوستانه مسئولان در قبال جوانان ایرانی در مقایسه با جوانان افغانی را نشان می دهد:
Image
همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید نیروی انتظامی که زیر مجموعه اداری وزارت کشور و دولت قرار می گیرد به جای آنکه نوک حملات خود را به طرف اتباع غیرمجاز افغانی نشانه بگیرد به طرف فرزندان جوان ایرانی نشانه گرفته است. این در حالی است که اگر سری به بازار تهران و مغازه ها و بنک دارهای آنجا سر بزنید اکثر آنها حداقل یک کارگر افغانی استخدام کرده اند. کارگران افغانی بخش خدمات و رفتگری نیز که همه افغانی هستند. جالب است که هیچ محدودیتی در قبال اتباع افغانی فعال در بازار ایجاد نشده است ولی همواره علیه پسرانی که به سربازی نمی روند جنگ روانی گسترده ای در بین سایت های اینترنتی، اخبار تلویزیون، روزنامه ها و حتی مثل نمونه بالا در محوطه کار و زندگی مردم در جریان است. به نظر نتایج چنین تصمیماتی بر روحیه جوان ایرانی چیست؟ آیا جز این است که او را از کشور و نظام اسلامی ناامید و متنفر می کند؟ آیا این ناامیدی او را به آسیب های اجتماعی سوق نمی دهد؟

این همه محدودیت در داخل برای جوان ایرانی و این همه مزایا برای جوان افغانی که در کشورش امنیت نداشت و بیکار بود و رفاه لازم را نداشت و امروز به ایران آمده است بدون آنکه نیازی به سربازی رفتن داشته باشد براحتی گواهینامه اش را می گیرد باعث شده زندگی در ایران برای جوان ایرانی شبیه زندگی در جهنم باشد. خیلی ها این چیز ها را می فهمند و پولدارند و از ایران مهاجرت می کنند. برخی می فهمند و آهی در بساط ندارند ولی به هر دری می زنند نمی توانند مهاجرت کنند، چون بر خلاف مرز افغانستان، اولین مرزی که سد راه آنها می شود تا مانع از خروج غیرمجاز جوانان ایرانی به کشورهای غربی گردد، مرزبانان ایرانی غرب کشور هستند!! 

با این وجود شاهد هستیم که بسیاری از افرادی که به کشورهایی نظیر استرالیا مهاجرت می کنند مورد بدرفتاری عجیب دولت های خارجی قرار می گیرند. آنها، مهاجران ایرانی را در زندان های مخوف و وحشتناک زندانی می کنند و به شدت با آنها بدرفتاری می کنند به گونه ای که بسیاری از ایرانیان در زندان های استرالیا دست به خودکشی می زنند. با این وجود سوالی که پیش می آید که چطور بزرگترین کشور مهاجر پذیر دنیا که علارغم داشتن این همه مشکلات، این همه مهاجر  افغانی را پذیرفته است چرا با مهاجرانش در کشورهای دیگر اینقدر بی احترامی می شود؟ چرا سازمان های حمایت از مهاجرین و علی الخصوص کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، هیچ حمایتی از مهاجران ایرانی نمی کند؟ چرا وزارت خارجه هیچ تدبیری برای جوانانی که می خواهند به کشورهای خارجی رفته و در آنجا به دلیل پایه حقوق بالاتر شاغل شوند هیچ تدبیر و راهی ایجاد نکرده است؟


پیوندها:
- هزینه آموزش و پرورش برای تحصیل اتباع افغانی: سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان/ کمک سازمان ملل: تنها ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان!
http://iran-newspaper.com/Newspaper/MobileBlock?NewspaperBlockID=79321 


/* این مطلب به مرور زمان تکمیل می شود */
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۴/۰۷/۰۸
سید ابوالفضل هاشمی

حقوق مردان

ناقص

نظرات  (۱۲)

جالبه. افغانی هایی که میخوان بیان ایران با سی چهل هزار تومان کارت سبز اقامت یکساله می گیرند ولی ایرانی هایی که می خوان برای مدتی محدود به کشورهای همسایه بروند حتی خود افغانستان باید دویست سیصد هزارتومان صرف پاسپورت و ویزا کنند.
واقعا جالبه مگه نه؟
پاسخ:
سلام. بله متاسفانه.
۲۳ دی ۹۴ ، ۱۳:۲۳ سید محمد سجادی ازقم
سلام مهندس هاشمی من یکی از اتباع افغانی مقیم ایران هستم 
1 افغان ها کارهایی را انجام می دهند که اغلب جوانان ایرانی از انجام آ خودداری می کنند 
برای مثال حفاری چاه های فاضلاب کارخانه ی پر شویی کارخانه ی  تولید غذاهای مرغ و غیره شما می تونید برید یکی از دفاتر کفالت و لیست کارهای مجاز افغان ها رو ببینید 
2 هر اتباع افغانی مجاز سالانه بایستی هزینه هایی زیادی برای اقامت پرداخت کنند 
برای مثال هزینه کارت گارگری  عوارض شهرداری  مالیات و غیره که برای یک خانواده ی چهار نفره حدود 1400000 تومان هزینه بر می دارد در ضمن برای تحصیل در مدرسه هر محصل هم هزینه پرداخت می کنیم دانشگاهها هم از ما شهریه های سنگینی دریافت می کند لطفا کمی تحقیق کنید تا از صداقت حرف هایم مطمئن شوید 
3 همان بیمه ی سلامتی که شما از آن صحبت می کنید برای هر شش ماه مبلغ 97 هزار تومان از هر نفر مطالبه می کند و فقط هنگام  بستری شدن در بیمارستان برای بیماری های خطرناک قابل استفاده می باشد و هزینه ی ویزیت و دارو ها را پشتیبانی نمی کند
4 اکثر اتباع افغانی ایران شیعه هستن تعداد زیادی از آنها برای جنگ با داعش داوطلب می شوند من خودم  سادات هستم و پسر عموی خودم و چند تن از دوستانم برای جنگ با داعش راهی سوریه شدند
5 افغان ها به علت جنگ از کشورشان مهاجرت کردند در حال حاضر هم چند گروه تروریستی از قبیل داعش طالبان در افغانستان دست به قتل عام مردم می زنند به خوصوص شیعیان مظلوم را
6  افغان ها سال ها به علت امانتداری و صداقت مورد اعتماد بودن حالا شما جرم جنایت رو به ما نسبت می دهید ما شیعیان افغانستان پشتیبانی جز خداوند نداریم و به امید خودش منتظر ظهور منجی عالم بشریت هستیم . 
پاسخ:
سلام خدمت شما برادر عزیزم. از اینکه نظر دادید سپاسگزارم. من درباره هر شماره از نظرات شما، نظرم را می گویم:
1. اینکه شما می فرمایید افغان ها فقط کارهای سطح پایین را انجام می دهند با واقعیت سازگار نیست. الآن اتباع افغانی در بسیاری از کارخانه و کارگاه ها مشغول بکار هستند. یکی از اقوام بنده کارخانه ای داشت که قبلا کارگر ایرانی داشت ولی پس از بکارگیری اولین کارگر افغانی، همه کارگران ایرانی را به مرور اخراج کرد و همه امور را به کارگران افغانی اش داده است. ضمنا اینکه چرا جوان های ایرانی، کارهای سطح پایین را انجام نمی دهند به چند دلیل است: یکی وجود نیروی کار افغانی در این کارها (که برایشان اف دارد. اگر نیروی کار خارجی نباشد جوان ایرانی با راحتی و احترام بیشتری همان کار را انجام می دهد). دوم پایین بودن سطح حقوق. سوم عدم پذیرش تعهد کاری از سوی کارفرما. چهارم کیفیت بهتر خدمت دهی افغانی ها به دلایل متعددی همچون مجبور بودن، عدم داشتن کار در کشور افغانستان و  ... . لذا علت اصلی این موضوع که جوان ایرانی به کارهای سطح پایین انگیزه نشان نمی دهد به این دلیل است که کارفرما توقع دارد با حقوق یکسان، کارگر ایرانی که یک ایرانی است، و دو سال برای کشورش به سربازی رفته است و سالها درس خوانده است و امروز موظف به پرداخت هزینه های یک خانواده (در صورتی که متاهل باشد) است همانند کارگر افغانی برایش کار کند که کاملا غیر انسانی و ضد ایرانی است. نیروی کار افغانی در کشور ما همانند جنس چینی می باشد که به دلایل مختلف امکان رقابت با آن وجود ندارد مگر با حمایت های قوی قانونی، قضایی، حقوقی و مالی.
2. در زمینه اقامت کارگران افغانی، اکثریت آنها غیرمجاز هستند (بنا به تصریح مسئولان شهرداری 30 هزار کارگر افغانی در شهرداری هستند که تقریبا همه شان غیر مجاز می باشند) و جای خواب دارندو پایه حقوق شان حداقل 800 هزار تومان است که برای برخی از اتباع افغانی به بیش از 2 میلیون نیز می رسد. همچنین هزینه مربوط به کارت سبز اقامت نیز بسیار ناچیز است. ضمنا این هزینه ها و شرایطی که شما به آن اشاره کردید در صورت درست بودن، به هیچ وجه قابل مقایسه با شرایط کشورهای دیگر نیست. ضمن اینکه خدمات و هزینه هایی که در قالب یارانه به محصولات مختلف (مثل نان که همه مردم مصرف می کنند)  تعلق می گیرد و اتباع افغانی نیز از آن استفاده می کنند و بهره می برند بسیار بیشتر از هزینه ای است که به دولت می پردازند. همچنین باز تاکید می کنم که این هزینه قابل مقایسه با هیچ کشوری در دنیا نیست. کافی است با شرایط«مسافرت»در کشورهای دیگر را بررسی کنید تا متوجه تفاوت سیاست های موجود در کشورهای دیگر در قبال اتباع خارجی دیگر کشورها شوید.
3. هزینه بیمه خدمات درمانی برای فرهنگیان ایرانی نیز با هزینه ای که شما می فرمایید یکسان است و از هزینه های آنها کم می شود. همچنین هزینه بیمه تامین اجتماعی نیز برای اتباع ایرانی نیز حدود 150 هزار تومان است. ضمن اینکه هم اینک بیش از 150 هزار افغانی در کشور ما «بیمه تامین اجتماعی» هستند (طبق گفته و اخبار منتشر شده در خبرگزاری ها). لذا در این زمینه تفاوتی با اتباع ایرانی وجود ندارد.
4. در رابطه با اینکه اکثریت اتباع افغانی شیعه هستند یا سنی اظهار نظر دقیق نمی کنم چون بر اساس برخی گزارش های غیر قطعی این گمان مطرح است که اکثریت غیر شیعه هستند. اما در مورد حضور در سوریه و دفاع از کیان اسلام، وظیفه همه برادران مسلمان و دولت ایرانی حمایت از این برادران و خانواده معزز شهدای افغانی است. ولی این حمایت می تواند بصورت مالی و در کشور افغانستان از طریق سفارت انجام پذیرد. ضمن اینکه بنده به عنوان یک جوان ایرانی نیز علاقه زیادی به حضور در سوریه دارم ولی نمی دانم چرا از جوانان ایرانی برای حضور در سوریه ثبت نام نمی کنند و آنها را پشتیبانی نمی نمایند. لذا ایثار و فداکاری اتباع افغانی در سوریه برای دفاع از کیان اسلامی و مقدسات دینی بوده و ربطی به ایرانی و افغانی بودن ندارد و منت آن نیز نباید بر ایرانیان باشد. ولی وظیفه دولت اسلامی ایران هست که از این عزیزان حمایت کند ولی بنده حقیر به حمایت هایی همچون تابعیت ایرانی دادن انتقاد دارم و آنها را غیر استراتژیک می دانم.
5. لطفا توجه داشته باشید که الآن شیعیان در سودان، لبنان، سوریه، پاکستان، یمن نیز توسط گروه های تروریستی سرکوب می شوند ولی آیا چنین چیزی باید باعث شود که همه شیعیان این کشور ها به ایران بیایند؟ آیا به نظر شما خالی کردن میدان و دادن عرصه و جولان به سلفی ها و وهابی ها در افغانستان خیانت به وطن (افغانستان) و دین نیست؟ آیا بهتر نیست اگر قرار است از برادران افغانی حمایت شود در داخل کشور خودشان گردد؟
6. دوست عزیز. حساب ما با برادران افغانی مومن و صالح جداست. ولی آمارهای رسمی نشان می دهد که جرم و جنایت در بین اتباع افغانی به دلیل بی سوادی، فرهنگ پایین و مذهب (اکثریت غیر شیعه) پایین بوده و به همین دلیل باعث بروز بسیاری از تجاوز ها هستند. ضمن اینکه حضور غیرمجاز آنها علاوه بر بزهکاری ها و جرم و جنایات نیز باعث شده فرزندان بی سرپرست (پدر) و زنان تنها (زنان ایرانی ازدواج کرده با اتباع افغانی غیر مجاز که به کشورشان برگشته اند) زیاد شود و هزینه سنگینی بر دوش مردم ایران سوار کند. هزینه ای که می توانست برای اشتغال و آبادانی ایران شود باید صرف حمایت از زنان ایرانی مزدوج با افغانی هایی شود که امروز فرزند و زن خود را تنها گذاشته و متواری شده اند. ضمن اینکه دولت افغانستان از کمترین همکاری برای خروج اتباع خود از ایرانی پرهیز می کند و رفتار زشت و نادوستانه ای با دولت ایران دارد.
کاملا درست فرمودید ، بعلت اینکه مسئولین کشور ما ..... هستند 
چرادرموردازدواج زنان بامردان افغانی به انهایی که خوشبخت شده وازترشیدگی نجات یافتنداشاره ای ندارید
پاسخ:
مهمترین دلیل مجرد ماندن دختران ایرانی، بیکاری پسران و مردان ایرانی در نتیجه اشتغال افسارگسیخته افغانی ها و زنان در مشاغل مختلف است. در کنار ترویج فرهنگ صحیح تعدد زوجات مشکل را به طور کامل حل خواهد کرد.
ضمنا ازدواج مردان افغانی با زنان ایرانی در بیشتر مواقع با هدف اقامت گیری بوده و در عوض متاهل شدن یک دختر ایرانی، یک دختر افغانی ترشیده شده است. ضمنا نیمه خالی لیوان بسیار بیشتر از نیمه پر آن است و زنان بی سرپرست ایرانی حاصل ازدواج با مردان اقغانی زیاد است. مثلا فرزندان حاصل از این ازدواج تا حد به رشد عاطفی و شخصیتی می رسند نیز جای بحث است (به دلیل اختلاف مذهب پدر افغانی با مادر ایرانی) و تبعات اجتماعی این موضوع بر دیگر مسائل اجتماعی.
شما همه پارامترهای اجتماعی و اقتصادی را رها کرده اید چسبیده اید به یک موضوع کوچک؟؟؟
مسئولین دولتی و کشوری اگر مشکل بیکاری و موانع پیش روی اشتغال پسران ایرانی مثل سربازی و مدرک تحصیلی را با تدبیر صحیح و مدیریت صحیح نیروی جوان کشور حل می کردند نیازی نبود که افغانی ها در ایران حاضر باشند و افغانی ها با دختران ایرانی ازدواج کنند و امروز تعداد بسیار زیادی از پسران جوان بیکار مانده اند و ازدواج نکرده اند. هر چه ما می کشیم از دست خیانت مسئولین کشور در سطوح بالایی است.
با سپاس  از شما جناب آقای مهندس هاشمی از بیان موشکافانه و دقیق شما در خصوص آثار و تبعات خطرناک حضور افاغنه در ایران و مشکلات بعدی و عواقب سیاسی و اجتماعی و امنیتی آنان بر آینده و فرزندانمان؛ من نیز با شما هم عقیده ام  نمیدانم چرا دولت و مسئولین کشور ما برای حل این معضل اساسی و بازگرداندن انها به کشورشان اقدام نمی کنند. به نظر من باید قوانین سختگیرانه تری نسبت به کنترل دقیقتر و سخت تر مرزها و برخورد و مجازات سنگین با رانندگانی که اتباع افغان را در ازای کرایه های میلیونی در شهرهای کشور جابجا می کنند و نیز مجازات حبس برای آنها که وارد  کشور می شوند  و نیز گرفتن عوارض و مالیات سنگین و گرفتن هزینه های تحصیلی و بهداشتی و درمانی از آنان ،انها را مجبور به بازگشت کرد.
پاسخ:
نظام سرمایه داری حاکم در بین مسئولین کشور بر این نظر است که اتباع افغان در کشور ما اطراق کنند و جوانان ما از فرط بیکاری به اعتیاد و فساد و فحشا و سوء رفتار روی بیاورند. هر وقت جریان سرمایه داری حاکم بر کشور ما که شبیه جریان یزید و معاویه در زمان امام حسن و امام حسین هست را شناختید آنگاه می توانید ریشه و منشأ مشکلات کشور را به خوبی ارزیابی کنید.
Cمن یک دورگه ایرانی افغانی هستم, من به شخصه بسیار ناراحتم که در این کشور با تفکر فاشیستی بدنیا امدم, فکر میکنم اگه تو افریقا بدنیا میومدم بهتر بود تا ایران نژادپرست و بی چشم و رو, نژادپرستی تو ذات ایرانی هاست, افغانستان زمانی جز خاک ایران بوده , نژاد بیشتر ایرانی ها از همونجاست, مقالتون سرتاپا نژادپرستانه و توهین امیز بود, خود ایرانیها دقیقا چه خانی هستند و چقدر در دنیا اعتبار دارند که اینطور راجع به افغانیها صحبت میکنید
پاسخ:
از لحاظ ژنتیک شما به پدر افغانی تان رفته اید و نژاد او متعلق به شماست. آنقدر هم مثل بسیاری دیگر از هم وطن هایتان قدرنشناس هستید که نه تنها تشکر نمی کنید بلکه وقتی به جایی می روید فحش و بد دهانی نیز می کنید. کسی شما را به اجبار در ایران نگه نداشته خودتان ابتدا به صورت غیر قانونی وارد ایران عزیز شدید. لطف کنید تشریف ببرید همان کشور خودتان، آنجا را آباد کتید اگر در ادعای خود صادق هستید.
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
۱_ خدایا این چه قوم **** هست که این کشور رو ترک نمی کنه.** *** *** *** **** **** ***** *** ** **** ** *** ****** *** ** **** ***
سلام خدمت مدیر سایت و ویزیتورای ایرانی سایت.من با مقاله کاملا موافقم.انشالا نمیدونم بگم ب امید بیداری مسؤولین خودمون یا اباد شدن افغانستان ک اینا برگردن شاید مملکتمون پر از کار و امید بشود
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
افغانی ها اصلا از ایران نمیرن افغانی ها با تولید مثل قارچ گونه و بچه اوردن زیاد در حال تغییر نژاد در ایران هستند در واقع ٧٠٠سال پیش چیزی که امروز به نام افغانستان می شناسیم همه از نژاد آریایی بودن اما با اومدن مغول ها (اجداد هزاره ها) و تولید مثل بسیار زیاد و قارچ گونه یک تغییر نژاد عظیم  انجام دادن الان هم هر زوج افغانی در ایران با اورن چهار تا پنج بچه به طور متوسط و از ان طرف رشد جمعیت صفر در بین مردم ایران شاهد یک تغییر نژاد در ایران هستیم ************** ***** *** ****** *** **** *** **  *** ** *****       **** ** ***** * **** ***** *******
۱۳ مهر ۹۶ ، ۰۳:۰۰ توفیق جعفری
با سلام و درود الان افغانها به جایی از قدرت و پول رسیدن که در صنفهای مختلفی همچون سراجی تبدیل به کارفرما و مافیایی بزرگ شدن و با برده داری نوین همچون ندادن حقوق به کارگر افغان غیر مجاز و فقط با قول گرفتن کارت اقامت ایران و همچنین در مکانهای نامناسب و هزینه های اندک که کارگاه و خانه محسوب میشوند و با تولید محصول مشابه ایرانی ولی نامرغوب و نصف قیمت تولید کننده ایرانی باعث شدن هزاران کارگاه ایرانی تعطیل و چند ده هزار نفر کارگر و کارفرمای ایرانی بیکار و ورشکسته شوند و بیکاری جوانان ایرانی به طبع معظلات اجتماعی فراوانی و ناهنجاریهای اجتماعی بوجود آمده  و این دلایل و صدها دلیل دیگر باعث شده جوانان ایرانی فراری از ازدواج و یا فشارهای روحی فراوان دست به کارهای ناهنجار زده و بیکاری جوانان یکی از دلایلی هست که به سمت اعتیاد روی می اورند و جهت مشاهده عینی میتوانید به چهارراه مولوی و کوچه های منتهی به باغ سپه سالار شاهد باشیم در هر صورت باید دولتمردان چاره ایی بیاندیشن وگرنه با این همه افغان در ایران به زودی شاهد مشکلات حادتری هم از طرف افغانها و از طرف جوانان بیکار ایرانی بوجود می اید با تشکر از شما 
۲۳ مهر ۹۶ ، ۱۷:۲۸ رحمت الله حمیدی
برادر 
کارهای که افغانی ها در ایران انجام می دهد حساب کرده اید که روزانه چند میلیارد دلار برای تان سود دارد یک روز را بی افغانی فرض کنید مثلا تمام بیانی و کارگری و دامداری و گاو داری و مرغداری و کشاورزی های تان تعطیل شود چه بلای سر شما خواهد آمد؟؟؟
در ضمن ما که حاضریم به کشوری دیگری برویم ولی دولت شما کارگر مفت گیرش آمده حاضر است با سلاح ما را در ایران نگهداری کنند؟!
با هم خدمت تان عرض کنم ما فکر می کردیم در کشور اسلامی می رویم که ادعای حکومت علوی دارد؟ نه حکومت یزیدی و صدام؟
باز هم عرض کنم یکبار فکر کنید که شصت هزار افغانی در سوریه برای دفاع از شما نمی رفت و هشت هزار کشته نیمی داد امروز شما تهران را چگونه مشاهده می کردید؟
افغانی ها با شما در دین، مذهب و فرهنگ و خون شریک است یکبار تاریخ دفاع مقدس را مطالبعه نمایید که چهار هزار شهید که امزور یادی هم ازش نمی شود در دفاع از شما مقابل صدام شهید شده است؟!
شکر نعمت نعمتت افزون کند و گرنه مسلط برشما دوشمن همچون مغول کند.
پاسخ:
با سلام. این چیزهایی که شما در بند اول نظرتان گفته اید فقط سودش برای سرمایه دارهاست نه اکثریت مردم بدبخت و زیرخط فقر ایران.
چه کسی گفته که دولت ایران شما را با سلاح در ایران نگه داشته؟ هر روزه اخبار سوانح تصادف و کشته شدن افغانی هایی که غیر مجاز با وسیله نقلیه سواری وارد کشور می شوند در صفحه جراید خودنمایی می کند. 
اینجا حکومت علوی باشد یا یزیدی، باز هم شما وظیفه دارید بروید کشور خودتان را آباد کنید. الان فعلا افغانستان افتاده دست یزیدی ها.
برادران مجاهد فاطمیون و شهدای عزیز افغانستانی در عراق و سوریه و ... بر سر ما جای دارند. این سروران برای دین و خدا و عشق شان (اهل بیت) رفته اند و جان خود را فدا کرده اند. برای ما ایرانی ها نرفته اند که توقع دارید که ایرانی تقاص دهند. اجر آنها بر خداست که صدالبته بهترین مقام را در دنیای پس از این دنیا به آنها خواهد داد. پس منتش را سر ایرانی ها نگذارید. اینها به خاطر دلشان رفتند. به خاطر اسلام رفتند.
اینقدر محبت و احترامی که طی سی و هشت سال اخیر به برادران افغانستانی بخاطر جنگ و درگیری های شدید گذشته در آنجا گذاشته شده آیا نشانگر حسن نیت مردم ایران و برخورد انسانی آنها با ملت شریف افغان نبوده است؟
کل حرف ما این است: مردم ما الان با بیکاری فراوان و مشکلات اقتصادی ناشی از کم درآمدی ناشی از رقابت گسترده نیروی کار (افغانی ها و زنان) دست و پنجه نرم می کنند که همین تمدن اسلامی را در معرض فروپاشی قرار داده و خون هزاران شهید ایرانی و افغانی را در آستانه تهدید قرار داده است. ما می گوییم صلاح حضور افغانستانی ها در ایران بیشتر به نفع سرمایه داران فاسد و مسئولین غیر قابل اعتماد و فاسد دولتی است. نه به نفع مردم. می گوییم اگر افغانستانی ها به کشورشان برگردند بهتر می توانند موثر باشند. به نظر شما این همه مبارز افغانستانی چرا به مبارزه با طالبان بر نمی خیزند و کشورشان را از شر آنها خلاص نمی کنند؟
برای اینکه یک مشت دزد و فاسق و مادرجنده سیاستمداران و زمامداران امروز ایران هستند افاغنه در ایران چنگر خورده اند و لنگر انداخته اند ....
در مورد ندادن حقابه ایران از هیرمند و هریرود و خشک کردن تالاب هامون و ضربه ای که همین افاغنه نجس به ایران و مردم سیستان و بلوچستان زده اند هم لطفا مقاله بنویسید باید در این مورد بسیار بیش از این تلاش کرد من که تمام سعی خودم را بر روشنگری میکنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی